İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Evlilik İçin İstihare

Evlilik belkide insanın hayatında verdiği en önemli karardır. Kişinin hayat tarzını ve biçimi büyük ölçüde değiştiren evlilik toplumu oluşturan en önemli gruplarından olan Aileyi oluşturur. Aile kurmak ve hayatının geri kalanı gerçekten seni sen olduğun için seven insanlarla paylaşmak insanın son derece mutlu eden bir duygudur.İşte bunun için halk arasında Evlilik İçin İstihare yatılır mı ? yatılmaz mı ? şeklide bir çok soru sorulmaktadır. Bizde bu bölümde alimlerimize gelen sorulara ve cevaplara yer vereceğiz.

Nureddin Yıldıza Soru: Hollanda’da yasayan 27 yaşında bir öğrenciyim ve bir kaç hafta öncesine kadar ciddi samimi bir şekilde bir bayanla görüşüyordum. Bu görüşmelerimiz esnasında kesin karar vermeden 3 cuma geceleri istihare’ye yatıp bu rüya’dan çıkan sonuca göre hareket etmek istediğini belirtti. Elbette kabul edip istihare sonuçlarını bekledik, fakat bu bekleyiş sürecinde biz görüşmelerimizi sürdürdük. Bu görüşmelerimiz tamamen İslami kurallarına ve etiğine uygun şekilde gerçekleşti. Birbirimize bu gidişle çok alıştık, hoşlandık ve bu sefer istihare sonuçları bekleyişimiz bizi gittikçe korkutmaya başladı. Çünkü aksi yönde sonuç çıkacak diye korku başladı. Gönlümüz ayrılmamızı istemiyordu…..Değerli hocam, bu rüya’nın tabiri korktuğumuz üzere “olumsuz” çıktı. Korktuğumuz sonucun üstüne son bir kere daha istihare’ye yattı bu bayan arkadaş ve maalesef bu rüyada da kırmızı renk görmüş. Elbet bu işte sabır sınavı var, ama gönlümden geçen benim bu kızla bir yuva kurabilme ihtimalim var mı gelecekte? Her namaz sonrası dua ediyorum, Rabbimden Onun izniyle bir gün tekrar bu kızla yollarımız birleşip yuva kurmayı diliyorum, değerli hocam bu şekilde Allahın c.c. buyruğuna karşı mı geliyorum? Hocam niyetim isyan değil, her yaptığım dua’da Rabbime sığınıp beni isyankar kullarından etmemesini ve sabır edenlerden eylemesini diliyorum. Bana bu konuda açıklık getirebilir misiniz?

Cevap: Sevgili kardeşim, İstihare’ tartışamaz derece bir Sünnet’tir. Lakin istiharenin rüya ile bir ilgisi yoktur. Ashabı kiram -Allah onlardan razı olsun- rüyaya yatmadılar. İstihare, iki rekât namaz kıldıktan sonra dua etmek ve iki üç gün içinde kalbine gelecek işaretlere dikkat etmektir. Siz, kendi kendinize yatıp durduğunuz şeye istihare adını vermişsiniz.Yapacağınız şey önce İSTİŞARE etmek olmalıydı. Yani, onun sizi, sizin onu araştırmanızdı. Sonra da istihareyi o ve siz yapardınız. Eğer üç gün sonra, böyle bir evlilik sizi mutlu edecek diye inanıyorsanız o istiharenin sonucu hayırlı demektir. Bundan sonra böyle yapın. Sevgili kardeşim; Bir evlilik denemesi hayatın tamamı değildir. İki, on, yirmi defa bile deneyebilirsiniz. Her tuttuğunuz altın olacak değil ya! Kesinlikle araştırmaya devam edin. Tekrar tekrar deneyin. Hayat, bıkıp korkanların yaşayabileceği kadar kolay değildir. Sabredin ve yılmayın.

Sorulan sulara baktığımızda insanların din adına yaptıkları bazı fiillerin aslında dinle hiç alakası olmadığını

, gelenekten gelen adetlerin hayatımıza yerleştiğini çok rahat anlayabiliyoruz. Burada bize düşen görev, araştırmadan sorgulamadan ve neyi niçin yaptığımızı tam olarak öğrenmeden bir işi yapmamalıyız. Aksi durumda geri dönüşü olmayan örnekte olduğu gibi hayatımızı çok yakından ilgilendiren konularda bile hata düşmüş olur

, belkide hayırlı olacak işleri tepmiş oluruz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.