İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstihare Çeşitleri

Tesbih istiharesi nedir

/get-cialis-professional-uk.html”>Buy Cialis Professional UK

, yapılması doğrumu ? Kuran istiharesi doğru mu ? nasıl yapılır. Yakın zamanda sıklık duymaya başladığımız bu gibi istihare çeşitleri var mı? yapılmasında bir sakınca var mı ? Bu ve buna benzer soruları olanlar için konuyu anlatmaya çalışalım.

İstihare çeşitleri var mı ?

Değerli arkadaşlar, öncelikle istihare nedir bunun tam olarak anlaşılması ve hangi yollarla yapılması gerekir sonucunda ne beklenmelidir bunu açıklamaya çalışalım. İstihare kelimesinin karşılığı önceki yazılarımızda belirtmiştik, tekrar vurgulamakta yarar görüyorum “istihare” Allah’tan hayırlı olanı istemek manasında dır. Zaten dualarımız da sıklık bu şekilde zikredilmektedir. Gerek Kuran-ı Kerim de gerekse de bir çok hadis de Allah dan dünyada ve ahirette hayırlı olanı istemek noktasında bir çok dua örnekleri bulunmaktadır. Bir başka dua örnek te Sabır ve Namaz ile yardım isteyin buyurulmaktadır. Bunların dışında dua yapılırken mutlaka duanın gerektirdiği şekilde hareket etmek gereklidir. Yani fiilen farklı bir şey yapıp sözde farklı konuşmak duanın yapısına terstir. Örnek verecek olursak yapılan istişarelerde bir işin kendiniz için hayırlı olmayacağı kanısına varılıyorsa o işe girişmek bu sizin için yeterli olmalıdır.

Bir diğer husus da sıklıkla duyar olduğumuz Kuran istiharesi

, tesbih istiharesi gibi isimler verilen istihare çeşitleri olduğu belirtiliyor. Mesela tesbihin her hangi bir yerinden adem, iblis, havva gibi isimleri anarak çekilen boncuğun bitiminde çıkan sonuca göre o işin durumu hakkında bilgi edinilmeye çalışılmaktadır. Yada kuranın her hangi bir sayfasından ya rabbi bana yol göster deyip Allah’dan yardım istemek ve çıkan ayetlerde karar verilmek istenen işle ilgili ip ucu aramak. Arkadaşlar yapılan bu ve buna benzer uygulamalar sünnet bulunmamaktadır. İnançların bazı şekil ve sembolleriyle bilgi almaya çalışmak mekke döneminde ki müşriklerin fal oklarıyla yol aramak kısmet aramak gibi durumlarından çokta farklı bir durum değildir.

Yapılan yanlış nedir Kuran İstiharesinde; bazı dualar yaptıktan sonra  kuranın belirli bir sayfa düzenine göre belirli bir sayıdaki satırına bakıyorsun ve oradan bir mana çıkarmaya çalışıyorsun. Bu durum açıkça söylemek gerekirse kuran-ı fal kitabı haline getirmektir. Kuranın inmesindeki gaye okunması ve yaşanmasıdır. Bunun yanında tesbih istiharesi diye bir çeşit daha var ki bu evlere şenlik bir çeşit. Aynı papatya falı gibi tesbihi elinize alıyorsunuz ve başlıyorsunuz saymaya sayarken de bazı isim yada kelimeler zikredilir, imamede biten kelimeye göre de yorum yapılıyor. Bu da açıkçası Allah’ın zikrini ve kelimeleri fal için kullanmaktadır. Rabbim kişiyi şirke götürme tehlikesi olan bu tür bid’at işlerden cümlemizi korusun. Olması gereken nedir peki ; Allah’a namazla yönelmek ve dua etmektir. Yapılması düşünülen işin yada yöneleceğiniz yolun hayırlı ise olmasını, değilse içinize bir şekilde o işe karşı bir soğukluğun oluşmasını Allah’dan istemektir. Bunu samimi bir kalple yaparsanız Allah ki o dualara karşılık verendir. Ama unutulmamalıdır ki bu dünya bir imtihan dünyasıdır. Karşımıza çıkanlara karşı sabırlı olmalıyız. İstihare nedir ve nasıl yapılır ? hakkında detaylı anlatımları sitemizde yer alan ilgili konulara bakarak öğrenebilirsiniz.

2 Yorum

  1. M***B*** M***B***

    İstihare çeşitleri, istihare çeşitleri var mı? İle ilgili yukarıdaki makalemizde ki saçma yazınızı siteden kaldırın, insanların beynini bulandırmayın? Bir kere istihare peygamberimizin emridir. Bu işi detaylı öğrenmek için yutube de ki hocalarımızın istihare adlı video görüntüleri ni izleyiniz, Kur’an ile istihare yapılabilir, peygamber efendimizin yakın sahabesi ,Cabir bin Abdullah Ensari naklediyor… Resul Ekrem as. Bize Kur’an sürelerini öğretir gibi bize Kur’an ile istihare yapmayı da tavsiye ederdi…

  2. H***C*** H***C***

    kardeş bir şey sormak istiyorum. acaba peygamberim hangi konularda istihare yapmıştır, varsa hatırladığınız paylaşır mısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.