İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstihare Çeşitleri

Tesbih istiharesi nedir, yapılması doğrumu ? Kuran istiharesi doğru mu ? nasıl yapılır. Yakın zamanda sıklık duymaya başladığımız bu gibi istihare çeşitleri var mı? yapılmasında bir sakınca var mı ? Bu ve buna benzer soruları olanlar için konuyu detaylıca anlatmaya çalışalım.

İstihare çeşitleri var mı ?

Değerli arkadaşlar, öncelikle istihare nedir bunun tam olarak anlaşılması ve hangi yollarla yapılması gerekir sonucunda ne beklenmelidir bunu açıklamaya çalışalım. İstihare kelimesinin karşılığı önceki yazılarımızda belitmiştik, tekrar vurgulamakta yarar görüyorum “istihare” Allah’tan hayırlı olanı istemek dir. Kuran-ı Kerim de nasıl yardım ve hayırlı olanı isteneceği de belirtilmiştir. Sabır ve Namaz ile yardım isteyin buyurmaktadır Rabbimiz. Bunların dışında yapılanlar yol yöntem açısından sorunlu ve sıkıntıdır. Yapılması da doğru değildir. Bazı yazılarda okuyoruz, Kuran istiharesi, tesbih istihare gibi istihare çeşitleri olduğu belirtiliyor. Allah’dan yardım istemeye bile araya bazı şekil ve semboller koymak Mekke döneminde ki müşriklerin putları Allah yaklaştırsın diye tapıyoruz demesinde çokta farklı bir durum değildir.

Yapılan yanlış nedir Kuran İstiharesinde; bazı dualar yaptıktan sonra  kuranın belirli bir sayfa düzenine göre belirli bir sayıdaki satırına bakıyorsun ve oradan bir mana çıkarmaya çalışıyorsun. Bu durum açıkça söylemek gerekirse kuran-ı fal kitabı haline getirmektir. Kuranın inmesindeki gaye okunması ve yaşanmasıdır. Bunun yanında tesbih istiharesi diye bir çeşit daha var ki bu evlere şenlik bir çeşit. Aynı papatya falı gibi, tesbihi elinize alıyorsunuz ve başlıyorsunuz saymaya sayarkende bazı isim yada kelimeler zikredilir, imamede biten kelimeye göre de yorum yapılıyor. Bu da açıkçası Allah’ın zikrini ve kelimeleri fal için kullanmaktadır. Rabbim kişiyi şirke götürme tehlikesi olan bu tür bid’at işlerden cümlemizi korusun.Olması gereken nedir peki ; Allah’a namazla yönelmek ve dua etmekdir. Yapılması düşünülen işin yada yöneleceğiniz yolun hayırlı ise olmasını, değilse içinize bir şekilde o işe karşı bir soğukluğun oluşmasını Allah’dan istemektir. Bunu samimi bir kalple yaparsanız Allah ki o dualara karşılık verendir. Ama unutulmamalıdır ki bu dünya bir imtihan dünyasıdır. Karşımıza çıkanlara karşı sabırlı olmalıyız. İstihare nedir ve nasıl yapılır ? hakkında detaylı anlatımları sitemizde yer alan ilgili konulara bakarak öğrenebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir