İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstihare Duası Okunuşu

Kelime anlamı olarak Allah’dan hayırlı olanı istemek anlamına gelen istihare, kişi; yapılması düşünülen bir işin için kendisi için hayırlı olup olmayacağı bilmediği Allah’dan bu işin kendisi için hayırlı olmasını, hayırlı değil uzaklaşmasını istemesidir. Bunun için Rabbimizden dualar ve namaz ile yardım ve doğru yola iletmesi için yardım isteriz. İstihare duası olarak ta kalıplaşan bir dua yıllar boyunca süre gelmiştir. Genel olarak da halk arasında bu dua bilinmektedir. Tabi böyle diyede illa bu duayı okumak şart değildir. Kişi samimi ve içtenlikle kuranda öğretilen dua kalıplarını kullanarak Allah yal varmalıdır. Bu duanın akabinde yada öncesinde 2 rekat nafile istihare namazı olarak nitelendirilen namaz kılınması uygun olacaktır. Kuran’da Allah müminlere hitaben; “Müminler! Sabırlı davranarak ve namaz kılarak yardım isteyin!” Bakara 153. buyurmaktadır.  Hiç şuphesiz ki Allah sabredenlerin yanındadır.
İstihare Duası Türkçe Okunuşu;

“Allâhumme estehiruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es’eluke min fadlike’l-azim. Fe inneke takdiru ve lâ akdiru ve ta’lemu ve lâ a’lemu ve ente allâmu’l guyûb. Allâhumme inkunte ta’lemu enne hâza’l-emre hayrun li fi dini ve meâşi ve âkıbeti emri ve âcili emri ve âcilihi. Fekdurhu li ve yessirhu li summe bârik li fihi. Ve in kunte ta’lemu enne hâza’l-emre şerrun li fi dini ve maâşi ve âkıbeti emri ve âcili emri ve âcilihi f’asrifhu anni va’srifni anhu ve’kdur li el-Hayra haysu kâne. Summe ardihi bih.”

İstihare Duası Arapça Yazılışı

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْتَخِيرُكَ بِعِلْمِكَ، وَأَسْتَقْدِرُكَ بِقُدْرَتِكَ، وَأَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ الْعَظِيمِ ﴿١﴾ فَإِنَّكَ تَقْدِرُ وَلاَ أَقْدِرُ، وَتَعْلَمُ وَلاَ أَعْلَمُ، وَأَنْتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ ﴿٢﴾ اَللَّهُمَّ إِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ -وَيُسَمِّي حَاجَتَهُ- خَيْرٌ ليِ فيِ دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي عَاجِلِهِ وَآجِلِهِ ﴿٣﴾ فَاقْدُرْهُ ليِ وَيَسِّرْهُ ليِ ثُمَّ بَارِكْ ليِ فِيهِ ﴿٤﴾ وَإِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأمْرَ شَرٌّ ليِ فيِ دِينيِ وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي عَاجِلِهِ وَآجِلِهِ- فَاصْرِفْهُ عَنيِّ وَاصْرِفْنيِ عَنْهُ وَاقْدُرْ لِيَ الْخَيْرَ حَيْثُ كَانَ ثُمَّ أَرْضِنيِ بِهِ﴿

İstihare Duası Anlamı

Allah’ım yapmayı düşündüğüm şu işin işlenmesinden yahut terkinden hangisinin hayırlı olduğunu anlamamı bana kolaylaştır. Kudretinle senden güç istiyorum. Senin fazlından hibe buyurmanı dilerim. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter; benim gücüm yetmez. Sen bilirsin

generic levitra

, ben bilemem. Sen her şeyi çok iyi bilensin, Allah’ım. Eğer bu iş  benim dinim dünyam ve geleceğim açısından hayırlı olacaksa, bu işi benim hakkımda takdir buyur, onu bana kolaylaştır, hayırlı ve bereketli eyle. Yok eğer benim dinim, dünyam ve geleceğim için kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Ve hayırlı olan her ne ise sen onu takdir et ve beni hoşnut ve mutlu eyle!

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.