İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstihare Duası ve Yapılışı

İstihare; Hayırlısı istemek ve karar vermek bu iki kelimenin ışında yapılan Allah’a yönelmedir istihare, peki istihare duası ve yapılışı hakkında neler biliyoruz, istihare duasında neler okunur ve yapmadan önce neler yapılır? Bunlar hakkında sizlere bildiklerimizi aktarmaya çalışacağız.

İstihare duası ve yapılışına geçmeden önce, yapmamız gereken günahlarımızın affolunması için Allah’a dua etmemiz gerekiyor. Duamıza başlarken yüce yaratanı överek onun gücü ve kudretini idrak ederek başlamamız gerekmektedir. Çünkü Rabbimiz Kuranda bizlere nasıl dua etmemiz gerektiğini de öğretmiştir. Rabbimiz hiç şuphesiz duaları kabul edendir. “Şayet kullarım, sana benden sordularsa, gerçekten ben çok yakınımdır. Bana dua edince, duacının duasını kabul ederim. O halde onlar da benim davetime koşsunlar ve bana hakkıyla iman etsinler ki, doğru yola gidebilsinler.” Kuranda yer alan bu ayet bunun en açık delilidir. fakat kendisine hakkıyla iman etmemiz gerekiyor. Duaya başlarken kendi acizliğimizi vurgulayıp, Allah’ı yücelterek başlamamız duanın özünü en uygun olandır. Aşağıda Kuran da geçen Dua ayetleri arasında bazıları örnek oluşturması için bulabilirsiniz.Bu ayetlerin yanında namazlarda sürekli okunan  bir süre olan Fatiha Süresi de başlı başına bir dua süresi olup, anlam olarak, yapılacak dua metnine en uygun olanıdır.

Ey Rabbimiz, bizden kabul buyur, hiç şüphesiz işiten sensin, bilen sensin.2/127
Rabbinize yalvara yalvara ve gizlice dua edin. Çünkü O, haddi aşanları sevmez.7/55
Düzeltildikten sonra yeryüzünde bozgunculuk yapmayın. O’na, korkarak ve rahmetini umarak dua edin. Muhakkak ki Allah’ın rahmeti, iyilik edenlere yakındır.7/56
Şöyle demişti: “Ey Rabbim! Şüphesiz (artık öyle bir durumdayım ki) benim kemiğim zayıflayıp gevşedi ve başım (ın saçı) bembeyaz alev gibi tutuştu. Sana dua etmekle de ey Rabbim

Yukarıdaki dua ayetlerinden örnek alarak yapacağımız dua için hazırlık yapabilir.Peki İstihare duası nasıl olmalıdır ? İstihare Duası Türkçe okunabilir mi ? gibi sorular sorular sorulmaktadır. Şunu söyleyebiliriz ki duada ve tövbe de aranan şart samimiyettir. Bu yüzden dua ederken söylediklerimizi anlamak önemlidir. Hangi dilde olursa olsun Rabbimizden ne istediğimizi ne için dua ettiğimizi bilmemiz gerekir.

İstihare Duası;

Bismillahirrahmanirrahim بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla, Ey Rabbim Hamd sanadır, Sensin hesap günün sahibi, Sensin Ceza günün sahibi, Allah’ın ancak sana ibadet ederim ve ancak senden yardım dilerim, Bizleri doğru yola ilettikleri gibi doğru yola ilet, nimet verdiklerinin yoluna, gazaba uğrayanların ve sapıtanlaların yoluna değil. Ey bizim Rabbimiz, bizleri  boyun eğen müslümanlar kıl,  soyumuzdan yalnız senin için boyun eğen müslüman bir nesil meydana getir ve bize ibadetimizin yollarını göster, tevbemize rahmetle bakıver. Hiç şüphesiz Tevvâb sensin, Rahim sensin. Ey Rabbimiz günahları bağışlayacak olan sensin, af kapısı ancak sensin, günahlarımı bağışla beni affet, Ey sahibim, sen affetmeyi sevensin ne olur beni de affet.

Allahım! başlayacağım bu işte senden, yardım istiyorum, hakkımda hayırlı olanı bana bildirmeni, kudretinle bana güç vermeni diliyorum. Hiç şüphesiz senin her şeye gücün yeter, ben acizim ve zayıfım, her şeyi hakkıyla bilen sensin, benim ise bilgim senin bana öğrettiklerin dir. Sen kalplerin özünü tüm gizli olanı bilensin. Allahım planladığım ve karar vermekte zorladığım bu iş, dinim, dünyam ve ahiretim açısından hayırlı olacaksa, bu işe karar vermemi kolaylaştır. Bebereketli eyle ! Eğer bu iş, dinim, dünyam ve ahiretim açısında kötü  ve hayırsız ise, onu benden, beni ondan soğut ve doğuyu batıdan ayırdığın gibi birbirimizden ayır. Hakkımda hayırlısı olacak olan ne ise

, onu bana takdir et ve onunla beni hoşnut eyle! Şüphesiz ki sen hakkımda en hayırlısını bilensin. Sana inandım ve senden gelen vahye uydum, sana güvendim  ve senden yardım diliyorum. Vereceğim kararın isabetli olması için senden yardım diliyorum.Amin.

Bu duayı okuduktan sonra abdest alınıp 2 rekat namaz kılarak istihareyi tamamlarız. Bundan sonra aradan geçen zaman içerisinde yapılacak işle ilgili olarak kalbimizden ne geçiyorsa onu yapmaya karar vermemiz gerekiyor.Karar verilene kadar istihareyi devam ettirebiliriz.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.