İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstihare Namazı Kılındıktan Sonra Nasıl Yatılır

İstihare karar vermekte zorlandığımız bir iş için Rabbimizden yardım istemektir. İstire yapmak istiyen kişiler genelde evlenecekleri, iş kuracakları, bir mal satın alacakları(araba,ev vb.) zaman eğer karar veremiyorlarsa istihare yaparlar. İstihare sonucuna göre karar verirler.İstihare gerçekte iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama namaz

, daha sonra 2 rekat namaz kılıp sessizce yatağımıza çekiliyoruz. Yatarken yüzümüzün kıbleye dönmesi sizi rahatlatacaktır. Sağ tarafınıza yatarak uyumalısınız. Sağ tarafınıza yatmayı normal zamanda da yapabilirsiniz.

Hafsadan (r.a.) rivayetle: Hz. Peygamber uyumak üzere uzandığında sağ elini yanağının altına koyar, sonra, “Allah’ım, kullarını dirilteceğin kıyamet Gününde beni azabından koru” diye duâ eder ve bunu üç defa tekrarlardı.

Bu şekilde kaynaklarda geçen istihareye yatmanın 7 gün boyunca devam edilebileceği şeklinde bilgi vardır.Bu arada aslolan sizin konu hakkında karar vermenizdir. İstihare yattıktan sonra karar vermekte zorlandığınız iş, araba,ev, evlilik  gibi zamanlarda; artık kalbiniz karar vermiş ise istihareden sonuç alınmış diyebiliriz. Ama illada istihareye yattıktan sonra karar vereceksiniz diye bir husus yoktur. Duaları ancak Allah kabul eder ve Dualar ancak ona yapılır. Muhammed Süresi 7 Ayette şöyle buyurulmaktadır. “Ey imanda sebat edenler! Siz Allah’ın (davasına) yardım ederseniz, O da size yardım eder ve ayaklarınızı sabit tutar.” Dularımızın kabul görmesi ve kararlarımızın isabetli olması yaşantımıza ve dosdoğru yolda yürümemize bağlıdır. Bunu da unutmamak gerekir.İstihare hakkında geniş bilgi ve detaylı anlatımları sitemizde bulabilir, Sormak istediğinizi soruları yorum bölümünden yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.