İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstihare Namazı Nasıl Kılınır

Hayırlı olanı arzu etmek anlamına gelen istihare, insanların önemli kararlar verecekleri zaman kalplerinin mutmain olmaları için yapılan bir durumdur. Kişi verilecek kararın hayırlı olup olamayacağı konusunda, eğer yeteri kadar da bilgi yoksa istihare karar verir. Böylece kendi iç dünyasında konu hakkında karar vermeye çalışır. Peki İstihare Namazı Nasıl Kılınır, Okunacak Dualar Nelerdir, hep birlikte bunları öğrenmeye çalışalım.

İslam’dan önce gerek Arap toplumunda gerekse de diğer toplumlarda görülen ve fal okları anlamına gelen Ezlam törenleri yapılırdı. Cahiliye Arap toplumu yolculuk öncesi

, savaş, evlilik, ticaret gibi önemli konularda Ezlam yaparlardı. Tahtadan üzerinde kanat olmayan, üzerine yap yada yapma  yazıları bulunan ince oklar hazırlanarak bir torbaya koyarlardı. Torbadan çekilen okta yazana göre işlerini yaparlardı. Maide süresi 3 ayetin nazil olmasıyla fal okları haram kılınmıştır.

Maide Süresi 3 Ayet ; “ Ölmüş hayvan, kan, domuz eti, Allah’tan başkası adına boğazlanan, (henüz canı çıkmamış iken) kestikleriniz hariç; boğulmuş, darbe sonucu ölmüş, yüksekten düşerek ölmüş, boynuzlanarak ölmüş ve yırtıcı hayvan tarafından parçalanmış hayvanlar ile dikili taşlar üzerinde boğazlanan hayvanlar, bir de fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı. İşte bütün bunlar fısk (Allah’a itaatten kopmak)tır. Bugün kâfirler dininizden (onu yok etmekten) ümitlerini kestiler. Artık onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı seçtim. Kim şiddetli açlık durumunda zorda kalır, günaha meyletmeksizin (haram etlerden) yerse, şüphesiz ki Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.”

İstihare namazı nasıl kılınır ? sorusuna kısaca cevap vermeye çalışalım. Namaza başlamadan önce günahlarımızdan dolayı samimi bir şekilde tövbe duasını okumalıyız. (gerçi tövbeyi ölüm her an kapımızı çalabileceğinden dolayı sürekli yapmalıyız). Tövbe ederken;

” Bismillahirrahmanirrahim,  Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla, hamd bütün alemlerin Rabbi olan Allaha mahsustur. O işinde rahmet sahibi özünde rahmet sahibidir. O hesap günün hakimidir. Rabbimiz yalnız sana kulluk eder, yalnız senden yardım dileriz. Bizi dosdoğru yola yönelt, Nimet verdiklerinin yoluna; gazaba uğrayanların ve sapıtanların yoluna değil(Fatiha Süresi) Ey rabbimiz şimdiye kadar işlemiş olduğum günahlarımdan pişmanlık duyuyorum, sana sığındım ve sana güvendim. Beni affet, beni bağışla, beni günaha meyletmekten uzak tut. Diyerek affımızı kabule sunuyoruz.

Namaz 2 rekattan oluşur. Birinci rekatta “Kafirun Suresini” 2. Rekattın da “İhlas Suresi” okumak daha uygundur.

Kafirun Süresi;

Okunuşu: 1- Kul yâ eyyühel kâfirûn 2- Lâ a’büdü mâ ta’büdûn 3- Ve lâ entüm âbidûne mâ a’büd 4- Ve lâ ene âbidün mâ abedtüm 5- Ve lâ entüm âbidûne mâ a’büd 6- Leküm dînüküm veliye dîn

https://youtu.be/_ks5h_UF13w

Manası :
Deki; Ey kafirler
Asla kul olacak değilim sizin kul olduğunuz şeylere

buy kamagra 100mg

,
Siz de benim kul olduğuma kulluk edecek değilsiniz!
Zaten ben asla kulluk etmedim sizin geçmişte kul olduklarınıza
Siz de benim kul olduğuma kulluk etmezsiniz.
Sizin dininiz size, benim dinim bana!
İhlas Suresi ;

1-Kul huvallâhu ehad 2- Allâhus samed 3- Lem yelid ve lem yûled. 4- Ve lem yekun lehu kufuven ehad

https://youtu.be/s6KXihcfXYo

Manası;
De ki: O Allah’tır; eşsiz-benzersiz bir tek’tir.
Allah Samed’dir.
O doğurtmamıştır ve doğurulmamıştır.
Ve hiçbir şey O’na asla denk ve benzer olmamıştır.

Namaz kılındıktan sonra “İstihare Duası” diye de bilinen dua okunur. Bu şekilde kalbinizin rahatlaması ve karar vermeniz içi yedi gece devam edebilirisiniz. İstihare namazı kılındıktan sonra sessiz bir şekilde yatağa gidip uyulur. Sağ tarafa dönüp uyumak uygun olacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.