İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstihare Namazında Kafirun Suresi Yerine Ne Okunabilir

Soru : İstihare Namazında Kafirun Süresi Yerine Ne Okunabilir ? Kafirun Suresini Okumak Zorunlu Mu ?

İstihare kişinin kendisi için hayırlı olanı isteme manasında olduğu için gerek istihare duasında gerekse de istihare namazında okuyacağı dualar bu doğrultuda olması daha doğru olacaktır. Burada önemli olan okuduğumuz duanın anlamını da bilmemiz gerektiğidir.Anlamını bilerek okunan dualar kişinin samimiyetini artırarak huşu içerisinde ibadetini yapma fırsatı verecektir. Rabbimiz zihnimizde kalıcı olması için, her namazda ve her rekatta okuması gerekli olan Fatiha Süresi; duanın nasıl yapılması gerektiği konusunda bizler için önemli örneklerden biridir. Bu yüzdendir ki  istihare namazı da Fatiha süresi ile başlar. Yaratıcıya dua’ya başlarken öncelikle kovulmuş olan şeytanın şerrinden Allah’a sığınırız. Böylece temiz bir kalple ona yönelmiş oluruz.Duamızda Rahman ve Rahim olan Allah’ın adı ile başlayarak, yapacağımız işi sadece ona has kılarız.Onun için olduğunu tasdik ederiz. Duanın devamında da Rabbimizi överek devam ediyoruz.Hamdın sadece ona yapılması gerektiği

buy levitra uk online

, her şeyin sahibi olduğu, İlah olduğu,Rab olduğu Melik olduğunu kabul ederek zikrederiz. Sürenin devamında da bizleri dosdoğru yola iletmesi ve orada sabit kalmamız için duamıza devam ederiz. 7 ayetten olaşan fatiha süresi, bizlere duanın nasıl yapılması gerektiği konusunda adeta öğretici bir süre; Gerek istihare yaparken gerekse de normal zamanlarda yapacağımız duaları Rabbimizin fatiha süresinde bizlere öğrettiği şekilde yapmak doğru olacaktır.

Kafirun süresini bilmeyenler aşağıda yazılı ayeti okuyabilirler.

 
FATİHA SÜRESİ

Anlamı;

1- Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.

2- Hamd o âlemlerin Rabbi

buy levitra uk online

,

3- O Rahmân ve Rahim,

4- O, din gününün maliki Allah’a dır.

5- Ancak sana ederiz kulluğu, ibadeti ve ancak senden dileriz yardımı, inayeti.

6- Hidayet eyle bizi doğru yola,

7- O kendilerine nimet verdiğin mutlu kimselerin yoluna; o gazaba uğramışların ve o sapmışların yoluna değil.

İstihare namazında Fatiha süresinden sonra birinci rekatta genelde Kafirun Süresi okunmaktadır.Peki bilmeyenler  ne yapmalı derseniz, öncelikle yapılması gereken öğrenmek olacaktır.Öğrenme konusunda sıkıntısı olanların bildikleri süreleri okumasında bir sakınca yoktur. Bununla birlikte Nasr Sûresi,İhlas Sûresi,Felak Sûresi,Nâs Sûresi de okunabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.