İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstihare Nedir Nasıl Yapılır

Bir çoğumuz merak ediyor istihare nedir ? İstihare rüyası var mıdır.? Hepimizin başına gelmiştir, bir rüya görürsünüz ve rüyada gördükleriniz içinizde derin merak uyandırır. Bunun için bilgisine güvendiğiniz kimselere rüyanızı anlatıp yorumlamasını beklersiniz.  Yada harala gürele araştırmaya başlarsınız. İstihare de bunun gibi rüya tabiri midir ? farklı yönleri nedir ? yoksa bambaşka bir metot mudur öğrenmeye öğretmeye gayret göstereceğiz.

İstihare Nedir ?

Kısaca; Bir işin yada bir olayın kendisi için hayırlı olup olmayacağını Allah’dan yardım isteyerek anlama metoduna istihare adıyla tanım getirilmektedir.  İstihare kelime anlamı olarak Allah’dan hayırlısını istemek manasındadır.Kuran da Bakara Süresinin 45. ayetinde “ve isteînû” = istiane olarak geçmektedir. Günümüz istihare anlayışı rüya görme metoduna sabitlenmiş durumda. Fakat İstiharede olması gereken Namaz  ve Dua dır. Namaz ve duadan sonra kalbinizde o işle ilgili hala istek varsa o iş yapılabilir. Yapılacak işe kişinin kendi iradesiyle karar vermesi önemlidir.

وَاسْتَعِينُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ وَإِنَّهَا لَكَبِيرَةٌ إِلاَّ عَلَى الْخَاشِعِينَ

Sabır ve namazla Allah’a sığınıp yardım isteyin; Rablerine kavuşacaklarını ve Ona döneceklerini umanlar ve huşu duyanlardan başkasına namaz elbette ağır gelir. (Bakara Süresi 45. Akyet)

İstihare konusunda İmam Rabbani’nin Mektubat eserinin 239.mektubunda konuyu şöyle açıklamaktadır; “İstihareye yatmak sünnettir fakat; istihare yaptıktan sonra

kamagra pills

, o işin yapılmamasını yada yapılmasını gösteren delilin uykuda veya uyanık iken görünmesi gerekli değildir. İstihareden sonra, kişi yapacağı işle ilgili olarak kalbinin sesini dinlemesi gerekir.  O işle alakalı olumlu hisleri daha fazla artmış ise o işi yapması gerektiğini anlaması gerekir. Eğer işle alakalı hevesi azalmış, istek eskisi kadar yok ise yine yasak olmaz. Fakat böyle durumlarda istihare yediye kadar tamamlanır. Yediye kadar tamamlanınca istihareden sonra, o işle alakalı hevesinde azalma göre kişi işi yapmamalıdır.  Yine böylede olsa istihareler tekrarlanabilir. Hatta, nasıl olursa olsun, istihareleri her zaman tekrarlamak, daha uygun ve daha iyi olur. O işi yapmak veya yapmamakta ihtiyatlı davranılmış olur. “Şeklinde tanımlamıştır. Şüphesiz ki bir işin hayırlı olup olmayacağının en doğrusunu Allah bilir.

İstihare Nasıl Yapılır ?

İstihare her daim yapılabilen bir durumdur. Önceden bir hazırlığın olması şart değildir. Namaz kılarak yardım isteyebileceğimiz gibi dua ederek de Allah’dan yardım ve hayırlı olanı isteyebiliriz. İstihare namaz nafile bir namaz olup 2 rekat şeklinde kılınabilir. Tövbe ederken ve dua ederken de söylenecek sözlerimiz Rabbimizin bizlere öğrettiği şekliyle olmalıdır. (Bunun için Kuranda dua örneklerine bakılabilir) Özel olarak istihare duası adıyla okunan kenzül arş duası duası da okunabilir.

Namaz ve Duadan sonra yapılan bilinmeyenden haber almak ve rüyada görülen renklerden yorum çıkarmak için uykuya yatılmaktadır. Maalesef günümüzde istihare rüyası adıyla bir rüya türü oluşmuş ve kişiler rüyada gördükleri renkleri yorumlatarak hayatları hakkında karar vermektedirler. İnsan hayatıyla ilgili kararlarının akıl ve mantık süzgeçinden geçirmeli, gerekirse istişare yapmalı ve bunun sonun da karar vermelidir. Karar verdikten sonra vermiş olduğu kararın hakkında hayırlı olmasını istemelidir. Hayırlı olan değilse kendisinden uzaklaşmasını dualarında tekrarlamalıdır.

İstihare genelikle ticari faaliyet kararsızlıkların da, evlilik zamanlarında yada seyahat gününden önce yapılmaktadır. Buradan anlaşıldığı üzere kişi Allah’dan yardımlarını dünyalık çıkar ve menfaatleri yapmaktadır. Amam unutulan bir husus  dünyanın bir eğitim yeri olduğu dur. Dünyada Allah’ın istediği şekilde kendini eğiten insan ancak Cenneti hak eder. Bu yüzden hakkımızda hayırlısını isterken ebede hayatı dikkate almalı, dua ve istiharelerimizi buna göre yapmalıyız.

Rüya Nedir ve Neden Rüya Görürüz ? Bilinçli olarak rüya görülür mü ? İstihare Rüyası var mıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.