İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstihare Olumsuz Çıkarsa Ne Yapmalı

İstihare kelimesinin terim anlamı ilki iyilik, ikincisi ise tercih etmek, seçmek anlamında dır.  İki rekat özel istihare niyetiyle namaz kıldıktan veya vakit namazını eda ettikten sonra özel istihare duasını yaparak uyumak gerekir. İstihare dinen haram yada zorunlu olan işler için istihare yapılamaz. İstihare serbest olan ve karar verilmesi gereken durumlarda yapılır. Genel olarak Ticari işlerde (burada haramlık helallık gözetilmesi gerekir) yada evlenecek olan kişilerin başvurdukları yöntemlerdendir.

İstiharenin sonucu olumsuz çıkarsa ne yapmalı ? Bu soruya cevap vermeden önce istiharenin amacının bir kez daha hatırlamakta fayda vardır. İstihare bir işin hayırlı mı hayırsız mı olduğunu anlama yolu olduğuna göre hangi durum çıkarsa çıksın(olumlu yada olumsuz) sizin için hayırlı olacaktır. O yüzden olumsuz çıkma gibi bir durum söz konusu değildir. Kararınızın sizi üzmemesi gerekmektedir. Zaten kararınızın sizi üzmesi durumu varsa aslında siz üzüldüğünüz durumu tercih etmek istiyorsunuz demektir. İstihare yaptıktan sonra hadislerde ” sonra ilk olarak hangisi aklına geliyor ve içine yatıyorsa onu yapsın” buyrulduğu için, karar verici olan kişi hangi durumu kalbine yatıyorsa onu yapmalı ve hayır olanı istemelidir. Eğer karar veremiyorsanız birden fazla istihare yapmak da caizdir.

İstiharenin sonucunun kalbiniz o işe meylediyorsa o göre karar vermeli, o işten soğuduysanız ona göre sonucu belirlemelisiniz. Ama istiharenin sonucu ne çıkarsa çıksın karar verecek olan sizsiniz, bu unutmamak gerekir. Bu karar verme aşamasında bilgisine güvendiğiniz ehil kişilerle istişare yapmak daha doğru olacaktır.

Câbir radıyallahuanh rivayet edilen hadise göre: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem tıpkı bir Kur’an sûresini öğretir gibi, bize her iş için istihâre yapmayı öğretirdi. Şöyle buyururdu: “Herhangi biriniz bir iş yapmak istediğinde, farz namazlardan ayrı olarak iki rekât namaz kılsın, sonra da şöyle desin:

 

Allahım! Sen her şeyi bildiğin için, hakkımda hayırlı olanı bana da bildirmeni, senin gücün her şeye yettiği için, beni başarılı kılmanı ve hayırlı olanı nasip etmeni, senin o büyük kereminden niyaz ederim. Çünkü senin gücün her şeye yeter, benimki yetmez; sen her şeyi bilirsin, ben bilemem. Şüphesiz sen görülüp bilinmeyenleri de bilirsin. Allahım! Eğer bu işin benim dinim, dünyam ve âhiretim için hayırlı olduğunu biliyorsan (râvi, sözün burasında Hz. Peygamber’in hangi ifadeyi kullandığında tereddüt etti. Onun şöyle demiş olabileceğini söyledi: “şimdi veya daha sonrası için hayırlı olduğunu biliyorsan”) onu yapmayı nasip et, kolaylık ver ve onu bana mübarek kıl. Şayet bu işin benim dinim, dünyam ve âhiretim için kötü olduğunu biliyorsan (yine râvi, sözün burasında Hz. Peygamber’in hangi ifadeyi kullandığında tereddüt etti. Onun şöyle demiş olabileceğini söyledi: “şimdi veya daha sonrası için kötü olduğunu biliyorsan”) onu benden, beni ondan uzaklaştır. Hayır nerede ise onu bana nasip et, sonra da gönlümü bu sonuca râzı kıl!” der ve isteyeceği şeyi söylerdi.

2 Yorum

 1. Betül demirci Betül demirci

  Hayirli geceler . Benim sorum kizimin konustigu cocuk ile haftaya aileler tanisacsk bir kac hafta sonra da söz krsilecek fakst annem istihare ye yatti rüyasinda rahmetli dedemi görmus anneme bagiriyormus bastonls vurmaya calisiyormus. Bir kenarfs 2 poset vsrmis birinde cöp birinde cok agedersiniz diski varmis annem bu posetleri alip cöpe atmis bu ruyadan sonra kararsiz kaldik . Simdi nasil bir yol izlemeliyiz ? Cok tsk simdiden

  • istihare istihare Yazar |

   Sayın Betül Hanım Merhaba, yoğun işlerimden dolayı sorunuza cevap veremedim hakkınızı helal edin; öncelikle bu hayırlı iş için şimdiden tebrik ederim.Daha önden anlattığımız gibi rüya kişiye özel olup, bir başkası hakkında karar verecekse de gene kendi için olmalıdır. Rivayetlerde istihare yapan kişi, karar verecek olan ve bundan etkilenecek olan kişidir. Yani bir başkasının, başkası hakkında istihareye yatması söz konusu değildir.Annenizin yatmış olduğu şey bu konuda sizi bağlamaz. Ve önemli olan rüyada görülenler değil kişinin Rabbine yöneldikten sonra hakkında hayırlısının olmasını dilemesi ve bu yolda ( hayırlı olması için) çalışmasıdır.

   Ayrıca bu tür karar verilecek durumlarda öncelikle istişare yapılması gerekmektedir. Elde edilen veriler ışında kişi gönlüne düşen karar sonucuna göre hareket eder. Önemli olan evlendikten sonra bu evliliğin güzel ve mutlu sürmesi için atılacak adımlardır. Kişiler birlikteliklerini geçici heves ve mutluluklar yerine, kalıcı ve kendilerini ebedi saadete ulaştıracak işler yapmaları evliliğin sürdürülebilmesi için çok önemlidir. Evlilikler bireyleri cennete götürecek vesileler olmalı , eşler birbirlerinin sorunları değil, sorunları çözen kişiler olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir