İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstiharede Niyet Ettiğin Kişiyi Görmek

Halk arasında istihare rüyasının gelecek hakkında bilgi almak yada bilinmeyenleri öğrenmek için yapıldığı şeklide yanlış bir kanı vardır. Aslında değerli dostlar istihare sünnetinde olan namaz ve dua dır. Rüyaya yatma sonraları ortaya çıkmıştır. İstihare de yapılan bir diğer yanlışlıkta bir başkasına istihare yaptırmaktır. Bu durumda istihare yatan kişi  İstiharede Niyet Ettiğin Kişiyi Görmek gibi tuhaf bir durumla karşılaşmaktadır. İstiharede yapılacak ise kişinin bizzat kendisinin yapması doğru olandır.Bir başka durumda istihare yapan kişi evlenecek ise evleneceği kişiyi görmek ister fakat bu tarz yapılan istihareler de kuran ve sünnette anlatılan istihare biçimlerinden değildir.

Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur: “Ey iman edenler! Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin. Muhakkak ki Allah sabredenlerle beraberdir.” (Bakara, 2/153)
Cabir radıyallahu anh’ın dan nakilde: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem bütün işlerinde, Kuran dan sure öğretir gibi istihareyi de öğreterek şöyle derdi: Sizden biriniz bir işe niyetlendiği zaman farzın dışında iki rekat namaz kılsın ve şöyle dua ettsin: Allah’ım , Senden, senin ilim ve kudretinden hayır beklerim. Senin büyük lutfundan talep ederim. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter; benim gücüm yetmez. Sen bilirsin, ben bilemem. Sen bütün gizlilikleri bilensin. Allahım; yapmayı düşündüğüm bu işi dinim, yaşayışım ve işimin sonucu veya dünya veya ahiretimin sonucu bakımından benim için hayırlı olduğunu bilirsen o işi bana takdir et, kolaylaştır ve onu bana mübarek kıl. Eğer; dinim, yaşayışım ve işimin sonucu veya dünya veya ahiretimin sonucu bakımından benim için şer olarak bilirsen, onu benden, beni de ondan uzak eyle. Nerede olursa olsun benim için hayır olanı takdir et. Sonra da beni bu hayırdan memnun kıl.

Kuran ve hadis ışığında anlaşılıyor ki; İstihare dediğimiz zaman anlamamız gereken kısaca “Allah’dan hayırlısını dilemek” manasına gelmektedir. İstihare kişiyi ilgilendiren bireysel bir durumdur. Yapılması gereken en doğru davranış; Kişi yapılacak işle alakalı olarak gerekli bütün araştırma ve çabayı gösterip, istişarelerini tamamladıktan sonra tereddütlerin gitmesi ve hakkında hayırlı olması maksadıyla Allah’a namaz ve dua ile yalvarması durumdur.Kişi yapılacak tercihinde serbest olup

/get-nolvadex-uk.html”>Buy Nolvadex UK

, Tüm bu anlatılanlar ışığında İstihareyi yapacak olan kişi bir başkası olamaz, ama müslümanların birbirlerine yapacakları dua da önemlidir. O yüzden birbirimize hayırlı ve güzel dualarda bulunulmalı, her daim hakkımızda hayırlısını istemeliyiz. Unutmamalıyız ki bu dünya hayatı geçici

generic levitra

, insan ömrü çok kısa dır. Ebedi olan Ahiret hayatıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.