İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstiharede Pembe Renk Görmek

İstihare konusunda bir çok alimin söylediği ve işaret ettiği en önemli husus istihare namazı ve duasından sonra kişinin on işle alakalı kendini dinlemesi ve karar vermesidir. Rüyalardaki görülen renkler bir işaretmiş gibi algılanıp yorumlansa da aslolan kişinin kendi hissiyatının ne olacağıdır. İstihareden sonra uykuda görülen temel renklerin yanında diğer renklerde görülebilmekte ve ne anlama geldiği yorumlanması istenmektedir. İstiharede Pembe Renk Görmek aslında direk olarak istihareyle bağdaştırılmaması gerekmektedir. Normal zamanlardaki rüya yorumlarıyla değerlendirildiği zaman Pembe Renk mutluluğu,sevgiyi, şevkati simgelediği söylenmektedir. Hiç kuşkusuz kişinin mutluluğunda kendi alacağı kararların yanında, imtihan olarak da karşına çıkacak olumlu olumsuz durumlar karşısında takınacağı tavırlara bağlıdır.

“Onlar ki, iman etmişler ve salih ameller işlemişlerdir

, ne mutlu onlara, varacakları yer de ne güzeldir” (Rad Süresi 29 Ayet) Siz eğer imanınızdan emin amelleriniz de salihlerdeniseniz hiç şüphesiz  Allah’ın vaadi gerçektir.

İstiharede pembe renk görmek biraz da rüya sahibinin iç dünyasını yansıtan bir durumdur.Tam olarak istihare ile alakalı olup olmadığı söylenememektedir. Uykudan uyandıktan sonra hangi rüyayı görürseniz görün hangi renk çıkarsa çıksın, önemli olan sizin içinizde ve kalbinizde o işle ilgili olarak ne gibi hisler oluştu, bu hisler rüya görseniz de, görmeseniz de, uyusanız da uyumasanız da oluşabilir. Normal zamanlarda görülen rüyaların tabirinde pembe renk her ne kadar da sevgi, mutluluk gibi anlamları taşıyor olsa da bunun yanında da rüyada pembe renkli bir eşyayı gören kişi her şeyi olmuş bitmiş gözüyle bakarak umursamadan bir hayat sürmek üzere olduğuna delalet ettiği şeklide yorumlayanlarda vardır.

Bu vesile ile bir kez daha hatırlatmakta fayda görmekteyiz; istihare Allah’dan hayırlısını en güzel şekilde istemektir. Allah bizlere kuran-ı kerimde sabır ve namaz ile kendisinden istememizi emretmektir. Bizlerde istihare yaparken namaz kılmalı, dua okumalı ve sabrederek istemeliyiz. Eğer karar vermişsek bir işe, o işin hakkımızda hayırlı olmasını dünyada ve ahirette karşımıza çıkarken hayırlı olarak çıkmasını Rabbimizden dilemeliyiz. Eğer karar vermemiş Allah’a dua ederken hakkımızda hayırlı ise kalbimizin ısınmasını, değil ise soğumasını istemeli, bir müddet geçtikten sonra o işle alakalı hissiyatıma bakmalıyız. Verdiğimiz kararımızın sonucu da sabretmeliyiz. Unutmamalıyız ki bu dünya imtihan dünyası, vereceğimiz kararlarda bizlerin cevapları dır. Bu cevapları verirken hayırlısı seçmeli, gerek istihare gerekse de İSTİŞARE  yaparak hayırlı olanı görmemiz gerekir.Burada istişare istihareden önce yapılması gereken bir durumdur. Kararlarına güvendiğiniz kişilere danışarak verilen kararın sizin istemediğiniz bir sonuçta olsa sabrederek uymak sizin hayrınıza olacaktır. Burada istişare yapacağınız kişiler konun hakimi olmalı, sizi ve işi bilmeli, evlilikle ilgi ise her iki tarafı da bilmelidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.