İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstiharede Rüya Görmemek Ne Anlama Gelir

İstihare peygamber efendimizin müslümanlara öğrettiği işlerden biridir. İstiharede farz vacip ve haram olmayan işlerde yapmış olduğu duanın neticesini anlama yöntemidir. Bunun için yapılanlar arasında istiharede iki rekat namaz kılınır. Daha sonra Allah’a Ey Rabbim ben şu işi yapmak istiyorum, benim için hayırlı ise bana bu işi yaptır ve kalbimi huzurlu kıl, şeklinde dua eder. Aradan bir kaç gün sonra eğer kalbi huzursuz ve işe karşı soğuk oluyorsa o iş dilerse yapmaya bilir. Ama yapacağı işe karşı olumlu düşünceleri oluşmuşsa, kalbinde istek oluşmuşsa o işi yapabilir manasındadır. Burada imtihanın bir gereği olarak kişi kararını kendi verecektir.
İstihade Rüya Görmemek Ne Anlama Gelir, şeklide sorulan sorular karşısında peygamber efendimizin öğretilerine ve alimlerin bu konuda vermiş olduğu sohbetlere baktığımızda -ki görüşler alimlerin görüşleri ortaktır- istiharede illa da rüya görmek gerekmediğidir. İster rüya görün ister görmeyin o işle alakalı olarak kalbinizde yapma isteği oluşup, oluşmadığı önemlidir. Fakat halkımızın bir çoğu istiharede illada rüya görmek gerektiğini düşünmekte ve rüya görmediği zaman da; istiharesinin olmadığını düşünmektedir.Bu yüzden  (İstiharede rüya görmemek ne anlama gelir ?) bu gibi sorular sormaktadırlar. Tekrar etmekte de fayda vardır, istiharede rüya görmek şartlardan biri değildir. önemli olan namaz ve dua ile Allah’dan hayırlı olan ney ise, onun kalbimize yerleşmesini istemektir.İstihare yaptığımız zaman uykumuzda rüya gördüğümüz halde görmediğimizi zannederiz aslında bu durum rüyayı hatırlamamaktan kaynaklanmaktadır. Aradan zaman geçtikten sonra zihnimiz gördüğümüz rüyayı hatırlayabilir. Yapılan araştırmalarda rüyaların hatırlanması görülen görüntülerin insanda yarattığı duygusal tepkilere bağlıdır. Aynı zamanda görülen rüyaların belli bir mantık çerçevesinde olması da hatırlanması açısında önemlidir. Bu yüzden istihare de yaptığımız dua ve kıldığımız namaz ne kadar işten ve samimi isek, karşılığını da o derece görüceğiz.

Birde istiharede yapılan hatalardan biride; Yapılacak işin hayırlı olmayacağını düşündüğümüz halde istihare yapmaya çalışılmaktadır. Yada tam tersi aslında yapacağımız işi çok istemememize rağmen yinede istihare yapmamız. Bazen bunun için başkasından bile yardım almamız. Eğer bir işte kalbimizde ve fikrimizde bir netice oluşmuş ise istihare yapmaya gerek yoktur. Zaten o işle ilgili kararımızı vermişiz

, bir de bunun rüyada göreyim garanti olsun diye istihare yapılmaz, sonucu da halis olmaz. Haşa

generic levitra

, Allah kararlarımızın onaylatıldığı bir makam değildir.Bizler yani müslümanlar yalnız ve yalnız ondan yardım dileriz ve ona yöneliriz. Rabbimiz yardım istenilecek tek makamdır. Bir dileğimiz bir arzumuz var ise; en temiz kalple namaz kılarak dua okuyarak ve sabrederek Rabbimizden istemeliyiz. İstihare de durum böyledir; öncelikle istiharenin birinci şartı bir işte karar verilememesi gelmektedir.Bundan sonra istihare yapılabilir. Sürekli aklımızda olması gereken; ister istihare yapalım, ister yapmayalım her daim “Tüm arzu ve isteklerimizi Allah’ımıza ortak koşmadan iletelim” istiharede bu yöntemlerden biridir.

Rüya nedir ?
Aşağıdaki  video Prof. Dr. Sinan Canan bey rüya hakkında bilgilendirici konuşmasını izleyerek rüya hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

buy kamagra

7 Yorum

 1. gecekızı gecekızı

  İyi Günler ben bir soru sormak istiyorum ben 4 gece istihareye yattım 1. akşam o kişiyi gördüm ama diğer 3 akşam ne bir ışık gördüm ne de başka birşey çok alakasız insanları görüyorum anlam veremiyorum bana yardımcı olur musunuz ?

 2. esra esra

  Selamun aleyküm . Ben 5 gündür istihare yapıyorum ilk günlerde yanlıs birşeyler yaptığımı o yuzden ruya görmediğimi dusundum daha sonra ise herseye dıkkat ederek yaptım ancak 5gundur ne bi ruya ne de bı his yok içimde neden boyle oluyor neden ruya göremiyorum? Bunun anlamı niyetimin Hayırsız olmasına Mı İsaret yoksa?

  • istihare istihare Yazar |

   Sayın Esra Hanım, zaten istiharede illada rüyaya yatmak ve rüyada bir şeyler görmek sorunda değilsiniz. Eğer yapacağınız işin sizin için hayırlı mı yada hayırsız mı olduğunu işle alakalı bilgisine güvendiğiniz birisine danışmanızı öneririz. Eğer etrafınızda böyle bir kişi yok ise içinizdeki vicdana sorun derim. Tabi bu işin öncelikle Allh’ın razı olduğu işlerden olması gerekiyor. Yasaklanmış ve günah olan işler zaten kişi için gerek dünyada yada ahirette hayırlı sonuçlanmaz.

 3. İ***k* İ***k*

  Merhaba bende 1 günlük istihareye yattım ve gece 3 4 gibi uyandim etrafa bakındım sonra tekrar uyumusum ilk Uyanışıma kadar bir şeyler görmedim tekrar uyudum da aslında komşumuz olmayan bir ara ablam söylediklerimi rüya içinde olan bu yüzden adamın beni övüp evine davet etmesi sonra lamba bozuk diye lamba takturmasi sonra ben de adam korkunca tam ben gidiyorum derken gidemezsin demesi bende rüyada kapının kilit olduğunu düşündüm ama kapı sadece bi kere kilitlenmişti anahtar uzerindeydi açıp korkudan ayakkabılarımı alıp çıplak ayakla aynı binada oturdugumuz kuzenimin evine girdim kapı açık kimseden ses yok çünkü ben çıplak ayakla inince adam niye böyle iniyorsun dedi bende bağırarak sapık diye bağırdım kisacasi bunu nasıl yorumlayabilirim ruh halimi sorarsan kalbi bırak soğuk ama rüyamda dolayi bir kapı açık olduğunu düşünüyorum sizce ne manaya geliyor

 4. S***Y*** S***Y***

  Selamun Aleykum, öncelikle ben bir 18 yaşında bir gencim. Bir oyun geliştirme işi ile uğraşıyorum. Buna sermaye yatırmayı düşünüyorum. Ben rüya göremedim, ama birşeyde hissetmedim. Biraz endişeli biriyimdir. Ama kafamda bu işi gerçekten yapmak istiyorum. Yukarıda Allah’a onaylatmak için istihareye yatılmaz demişsiniz. Ben şimdi ne yapabilirim?

  • istihare istihare Yazar |

   Öncelikle yapacağınız işle ilgili olarak, sektörden anlayan güvendiğiniz birileriyle istişare yapmalısınız. Sonuçta ticaret yapacaksınız batabilirsiniz de. Ama öncelikle oyunun insanlar üzerinde nasıl bir etkisi olacağını, bu durumdan Allah’ın razı olup olmayacağını düşünmek gerek. Bunun içinde oyunun, çocuklar üzerinde nasıl bir etki bırakacağını araştırmalı bir Psikologdan destek alabilirsiniz. Böylece oyunu varsa hatalı yanlış yerleri düzeltme yaşsınız olabilir. Tüm bunları değerlendikten sonra zaten yapmak isteyip istemeyeceğiniz ortaya çıkacaktır. Kendinize güvenin, endişelerinizi ortadan kaldırın. Ayrıca sorunuzdaki bir hatayı düzeltmek isterim, Allah yukarda değildir, yani Allah için herhangi bir mekan (yükseklik alçaklık gibi) söz konusu değildir. Allah her şeyi kuşatmış, insana da şah damarında daha yakındır, onu içinizde bilincinizde hissedin. O Allah ki sizi çok seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.