İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstihareye Yatmak Ne Demek
Değerli arkadaşlar istihareye yatmak ne demektir, hangi manada kullanılmaktadır bunu açıklamaya çalışacağız. İşin özünde istihare yapmak fiili vardır. Yatmak eskilerde yapılan ve istiharenin bölümlerinden biri olan uyku bölümü için kullanılır. Bu sebeple zamanla istihare yatmak şekilde kelime türemiştir. Gerçekte olan ve olması gereken ise sadece istihare yapmaktır. İstihare nasıl yapılır ? ve olması gereken nedir ? önceki yazılarımızda açıkça belirtmiştir. Kimileri istiharenin rüyadan ibaret olduğunu sanarak sadece  uykuya yatar ve gaipten bilgi almaya çalışır.  İslamda ve Rabbimizin işleri arasında böyle bir iş yapmak şekli yoktur. eğer öyle olsaydı her işimiz düzgün ve sorunsuz olur ve imtihanın da bir gereği olmazdı. Tabi bunu söylerken istihare yoktur anlamı çıkarmayın. İstihare elbette vardır. Fakat yolu ve yapılması gerekenler farklıdır.Kısaca İstihare hakkında bilgi vermek gerekirse; Bir işin yada bir olayın hakkımızda hayırlı olup olmayacağını kesin olarak bilmediğimizden dolayı,  Allah’tan yardım isteyerek o işin hakkımızda olmasını dilemektir. Ayrıca hakkımızda hayırsız ise o işin bizden uzaklaşmasını arzu etmektir. İstihare iki aşamadan oluşur. Namazı ve Dua dır. Daha sonra sonra gerek kalbinizde gerekse de yapılan istişareleri göz önüne alarak bir karar verilir. Bundan sonra gelen uyku bölümü ise bazı şekil ve renklerin rüyada görülmesi sonucunda kişinin kararını etkileyen durum arasında dır. Fakat en başta da değimiz gibi istiharede rüya ve riyadan haber alma metodu bulunmamaktadır. Fakat tarihi süreçte rüya ve rüya tabirlerinin etkisi altında istihareyi sadece Rüya dan ibaret sanarak istihareye yatmak kavramı ortaya çıkmıştır.

/get-amoxil-uk.html”>Buy Amoxil UK

buy levitra cheap

2 Yorum

  1. Yavuz Yavuz

    Merhaba, ablam benim icin istihareye yatmıştı. İstihare sonucunda 1. defasında sapsarı altın bilezik görmüş, 2. defasında ise sari bir cizgi-serit- görmüş. Biz bunu nasıl yorumlamamiz gerekiyor? Teşekkür ederim.

    • istihare istihare Yazar |

      istihare genel itibariyle kişinin kendisi için yapacağı işlerde Allah’dan hayırlısını isteme, yapılacak işin hayırlı olması manasında yapılan dua ve ibadetler bütünüdür. bir kişinin bir diğer kişi hakkında rüya görmek maksadıyla uyuması ve gördüklerini yorumlaması istiharenin özüne uymamaktadır.rüya; kişinin bilinç altı ve yaşadıkları bazı olayların uykudayken beynin yarattığı görüntülerden oluşmaktadır. buna bakarak hayatta seçimlerin yapılması doğru değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.